You are here

Program Coordinators

Sorted Alphabetically first by School and then by Program Name.

TIP: you may also find it useful to use “Ctrl + F” to quickly search for a program name (or part thereof).

 

Program

Academic Upgrading
Academic and Career Entrance (ACE)
Personal & Career Development
(Student Affairs)

Coordinator

Kelly Maunula
Student Affairs Academic Upgrading
SHU 366
(807) 473-3783
kmaunula

   
   
Program Academic Upgrading
Academic and Career Entrance (ACE)
Personal & Career Development
(Outreach & Special Projects)
Coordinator

Judy Barton
Regional Workforce Development
SHU 368
(807) 473-3781
jbarton

   

 

 

School of Aviation, Engineering Technology and Trades

Rick Clace, Dean

Paul de Oude, Chair – Aviation
John Kantola, Chair – Trades & Post-Secondary Program & School College Work Initiative

   
Program Aerospace Manufacturing
Coordinator

Rod Kotanen
School of Aviation
ACE 231
(807) 475-6450
akotanen

   
   
Program Aviation Flight Management
Coordinator

Rick Stewart
School of Aviation
ACE 208
(807) 473-2418
Rick.Stewart

   
   
Program Aviation Technician - Aircraft Maintenance
Coordinator

Danny Greer
School of Aviation
ACE 206
(807) 473-2429
dgreer

   
   
Program Civil Engineering Technology
Coordinator

Leslie Dell
School of Engineering Technology
MCT 275
(807) 475-6124
lmoulson

   
   
Program Computer Programmer
Coordinator

Daniel Kaukinen
School of Engineering Technology
MCT 269
(807) 475-3728
dkaukine

   
   
Program Carpentry & Renovation Techniques
Coordinator

Shaun Daniels
School of Trades and Post-Secondary Programming and School College Work Initiative
DORION D169
(807) 475-6402
shdaniel

   
   
Program Electrical Engineering Technology

Coordinator

Steve Cormier
School of Engineering Technology
MCT 267
(807) 475-6244
sbcormie

   

Program

Electronics Engineering Technician - Computers
&
Embedded Systems

   
Coordinator

Raymond Mayer
School of Engineering Technology
MCT 269
(807) 475-6151
rcmayer

   
   

Program

Engineering Business & Safety Management

Coordinator

Derek Jennings
School of Engineering Technology
MCT 275
(807) 475-6122
djenning

   
   

Program

Environmental Technician (first year)

Coordinator

Keith Hautala
School of Engineering Technology
MCT267
(807) 475-6164
khautala

   
   

Program

Environmental Technician (2nd year)

Coordinator

Frances Bennett-Sutton
School of Engineering Technology
MCT 265
(807) 475-6245
fbennett

   
   
Program Forest Ecosystem Management Technician (1st year)
Coordinator

Keith Hautala
School of Engineering Technology
MCT 267
(807) 475-6164
khautala

   
   
Program Forest Ecosystem Management Technician (2nd year)
Coordinator

David Archibald
School of Engineering Technology
MCT 263C
(807) 475-6203
djarchib

   
   
Program Industrial Manufacturing Processes
Coordinator Chris Von Bargen
School of Engineering Technology
ACE 224
(807) 473-3838 (prefer e-mail)
cvonbar1
   
   
Program Instrumentation Engineering and Control Technician - Process Automation
&
Instrumentation Co-op Apprenticeship
Coordinator

Terry Daniels
School of Engineering Technology
MCT 260
(807) 475-6128
daniels

   
   
Program Mathematics & Science Courses
Coordinator

Trevor Warren
School of Engineering Technology
MCT 279B
(807) 475-6118
twarren4

   
   
Program Mechanical Techniques and Mechanical Engineering
Coordinator

Richard Kukkee
School of Trades and Post-Secondary Programming and School College Work Initiative
DORION D172
(807) 475-6606
rkukkee

   
   
Program

Motive Power Techniques - Automotive

&
Motive Power Techniques - Heavy Equipment

Coordinator

Phillip Bailey
School of Trades and Post-Secondary Programming and School College Work Initiative
DORION 149
(807) 472-6284
pbailey

   
   
Program Power Engineering Technician

Coordinator

Wesley Grace
School of Trades and Post-Secondary Programming and School College Work Initiative
DORION 256
(807) 475-6247
wgrace

   
   

Program

Pre-Technology - Trades Stream

Coordinator

Abin Das
School of Engineering Technology
MCT 268
(807) 475-6156
adas

   
   

Program

Pre-Technology - Technology/Aviation Stream

Coordinator

Abin Das
School of Engineering Technology
MCT 268
(807) 475-6156
adas

   
   

Program

Welding Techniques

Coordinator

Jim Dyson
School of Trades and Post-Secondary Programming and School College Work Initiative
DORION 163
(807) 475-6251
jidyson

   

School of Business, Hospitality and Media Arts

Richard Gemmill, Dean

Program

Digital Media Production

Coordinator

Michele McManus
Media Arts
SHU 186
(807) 475-6428
mmcmanus

   
   

Program

Communications Courses

Coordinator

Ollie Pedersen
School of Business
SHU 376
(807) 473-3749
pedersen

   
   

Program

Business Accounting
&
Business Administration - Accounting

Coordinator

Helen Carr
School of Business
SHU 350
(807) 473-3755
carr

   
   

Program

Business Human Resources
&
Business Administration - Human Resources
&
Human Resources Management

Coordinator

Larry Dzijacky
School of Business
SHU 336
(807) 475-6619
ldzijack

   
   

Program

Business Fundamentals

Coordinator

Alain Gosselin
School of Business
SHU 350
(807) 475-6391
agosseli

   
   

Program

Business Marketing
&
Business Administration - Marketing

Coordinator

Erin Oner
School of Business,
SHU 338
(807) 475-6304
eoner

   
   

Program

Culinary Management
&
Cook Apprentice

Coordinator

Tim Matthews
Hospitality
SHU C203
(807) 475-6529
matthews

   
   

Program

General Arts & Science Certificate
&
General Arts & Science Diploma

Coordinator

John Kornichuk
School of Business
SHU 348
(807) 475-6336
jkornich

   
   

Program

General Education

Coordinator

David Lammers
School of Business
SHU 376
(807) 475-3750
dlammers

   
   
Program Film Production
Coordinator

Eric Weller
Media Arts
SHU B114
(807) 473-3759
ebweller

   
   
Program International Business Management
(formerly International Business & Trade)
Coordinator

Brett Sharman
School of Business
SHU 271
(807) 473-6303
bsharman

   
   
Program Interactive Media Development
Year 1 and 2 ~ (formerly Multimedia Production)
Coordinator

Richard Riddell
School of Business
SHU 186
(807) 473-3854
rriddell

   
   
Program Interactive Media Development
Coordinator

Year 3 ~
(formerly Multimedia Production)
Orion Atkinson
Media Arts
SHU 389
(807) 475-6210
oatkinso

   
   
Program Leadership for Healthcare Professionals
Coordinator

Nadine Doucette
School of Business
SHU 336
(807) 475-6497
ndoucett

   
   
Program Office Administration - General
Coordinator

Shelly Gibson
School of Business
SHU S337
(807) 475-6648
gibson

   
   
Program Tourism - Travel & Eco-Adventure
Coordinator

Giannina Veltri
Hospitality
SHU C213
(807) 475-3795
gveltri

School of Health, Negahneewin & Community Services

Shane Stickland, Dean
Tania Pynn, Chair

   
Program Aboriginal Canadian Relations
&
Aboriginal Community Advocacy
Coordinator

Jana-Rae Yerxa
Aboriginal Programs
SHU C237
(807) 475-6646
jyerxa2

   
   
Program College Access
Coordinator

Andrea Mickelson
College Access Program
SHU C225
(807) 475-6552
amickel1

   
   
Program Native Child and Family Services
Coordinator

Pamela Burton
Aboriginal Programs
SHU C237
(807) 475-6220
pburton1

   
   
Program The Collaborative Bachelor of Science in Nursing (BScN) – Lakehead University Collaborative
Coordinator

Shane Stickland
School of Health & Community Services
(807) 473-3825
dstrickl

   
   
Program

Child and Youth Care - Year 1

Coordinator

Michelle Kostick
School of Health & Community Services
SHU D304
(807) 475-6232
mkostick

   
   
Program

Child and Youth Care Year 2 & 3

Coordinator

Rebecca Ward
School of Health & Community Services
SHU 384A
(807) 475-6206
rward8

   
   
Program C.I.C.E. Community Integration through Cooperative Education
Coordinator

Karen Kemp
School of Health & Community Services
SHU C229
(807) 473-3739
kemp

   
   
Program Concurrent Disorders
Coordinator

Kim Gerrish
School of Health & Community Services
SHU 367
(807) 475-6325
kgerrish

   
   
Program Critical Care
Coordinator

Tania Pynn,
School of Health & Community Services
(807) 475-6456
tpynn@confederationcollege.ca

Program Dental Assisting
Coordinator

Monica Coggin
School of Health & Community Services
SHU 184
(807) 475-6260
mcoggin1

   
   
Program Dental Hygiene

Coordinator

Trudi Enstrom
School of Health & Community Services
SHU 185
(807) 473-3717
tenstrom

   
   

Program

Developmental Services Worker

Coordinator

Julie Zdep
School of Health & Community Services
SHU 388
(807) 475-6345
jzdep

   
   

Program

Early Childhood Education
&
Early Childhood Education- Distance Ed

Coordinator

Anita Broere
School of Health & Community Services
MCT 304D
(807) 475-6289
abroere

   
   

Program

Medical Laboratory Assistant

Coordinator

Jennifer Adamson
School of Health & Community Services
SHU D318
(807) 473-3766
jadamson

   
   

Program

Medical Radiation Technology

Coordinator

Nancy Hodder
School of Health & Community Services
SHU 283
(807) 475-6669
nhodder

   
   

Program

Paramedic
&
Paramedic Region

Coordinator

Tanis Miller
School of Health & Community Services
SHU 284
(807) 473-3769
Tanis.Miller

   
   

Program

Personal Support Worker

Coordinator

Amy Gosselin
School of Health & Community Services
SHU D318
(807) 475-6518
agossel3

   
   

Program

Police Foundations - Year 1

Coordinator

Rob Lyon
School of Health & Community Services
SHU 370
(807) 473-3873
rlyon

   
   

Program

Police Foundations - Year 2

Coordinator

Phil Greaves
School of Health & Community Services
SHU 370
(807) 475-6166
pgreaves

   
   

Program

Practical Nursing – Coordinator

Coordinator

Lindsay MacFarlane
School of Health & Community Services
SHU D319
(807) 475-6516
lmacfar

   
   
Program

Pre-Health Sciences - Pathway to Certificates and Diplomas
College Stream (Thunder Bay)

Coordinator

Anita Warpula
School of Health & Community Services
D307
(807) 473-3814
awarpula

   
   
Program Pre-Health Sciences - Pathway for Advanced Diplomas and Degrees
University Stream (Thunder Bay),
College and University Stream (Distance Ed)
& Regional Campuses
Coordinator

Alex Koch
School of Health & Community Services
SHU D307
(807) 473-3815
akoch

   
   
Program Pre-Service Firefighter Education and Training
Coordinator

Shane Ferguson (Program Manager)
School of Health & Community Services
SHU 286
(807) 473-3754
sfergus2

   
   
Program Recreation Therapy
Coordinator

Stephen Holloway
School of Health & Community Services
SHU 386
(807) 475-6419
shollow1

   
   
Program Social Service Worker (Year 1)
Coordinator

Richard Tatebe (Year 1)
School of Health & Community Services
SHU 367
(807) 473-3826
rtatebe

Program Social Service Worker (Year 2)
Coordinator

Kim Gerrish (Year 2)
School of Health & Community Services
SHU 367
(807) 475-6325
kgerrish

   
   
Program Educational Support
Coordinator

Gwen Marsonet
School of Health & Community Services
Ft. Frances
(807) 737-2851, ext. 4701
gmarsone